Jak název výmluvně dokládá, vznikly Hamry nad Sázavou v místech bývalých hamrů. Už před husitskými válkami tu stávaly čtyři a každý z nich dal vzniknout jedné z částí dnešní obce. Směrem po proudu řeky to jsou Horní Hamry, Dolní Hamry, Najdek a Šlakhamry.
V 16. a 17. století hamry postupně zanikly a na jejich místě vznikaly mlýny a panské dvory, kolem nichž se usazovaly další rodiny a postupně tak vznikaly vesničky, dnes sloučené do jednoho celku. Díky pěknému přírodnímu prostředí a bezprostřední blízkosti města Žďáru zažívá obec velký stavební rozvoj. Cestovní ruch posílilo vyznačení vycházkového Hamerského okruhu, na němž rychle přibývá zajímavých a atraktivních míst.
Hamerský okruh
Možnosti, jak se dostat na trasu Hamerského okruhu, existuje několik. Od Žďárského kláštera k němu dojdete po modré značce, z města po červené. Pokud do Hamrů dojedete vlakem, vydejte se po červené značce ke Rozštípené skále. Cestujete-li autem nebo autobusem, vystupte až v Najdku a pak se dejte stejným směrem. Po lávce přejděte přes Sázavu a dál se nechte vést žlutými značkami s velkým černým písmenem H. Atraktivnější je severní část okruhu, a proto vám doporučujeme pokračovat ve směru říčního toku.
Rozštípená skála je krásný skalní útvar, který je často využívaný horolezci. Pod ním na louce u řeky uvidíte monumentální betonovou sochu mamuta. Vznikla v roce 2006 a jejím autorem je mladý výtvarník Michal Olšiak. Jeho dílem jsou i další tři obdobné sochy, které cestou potkáte.
Jen kousek odtud stojí památkově chráněný Brdičkův mlýn, kde už řadu let brněnské Technické muzeum připravuje expozici hamernictví.
Další atraktivní zastávkou, kterou ocení především děti, je Konec světa. Na historické zemské hranici stojí starorakouská strážní budka s figurínou. Pozorný turista si o sto metrů dál jistě povšimne starého hraničního kamene. Od něho vás Hamerský okruh povede na skalní útvar Peperek, k rybníku Rejznarka a hlubokému jezírku Vápenice, které vzniklo zatopením vápencového lomu. Pak už vás očekávají další betonové plastiky. V místech, kde modrá značka opouští Hamerský okruh, je umístěna obří hlava zvaná Mamlas a nedaleko silnice spojující Hamry se Žďárem naleznete fantaskního tvora přezdívaného Hamroň. Poslední socha představující koně s vozem zapadajícího do bažiny se nachází stranou vyznačené trasy. Od mostu přes Sázavu v Horních Hamrech se k ní dostanete po silnici.
Nechce-li se vám pak vracet zpět, můžete přes zemědělský statek dojít k mostu v Dolních Hamrech. Pokud zde nepřejdete přes řeku, ale dáte se doleva mírně do kopce, brzy se dostanete k drážnímu tělesu bývalé železniční tratě. Po něm pohodlně dojdete do těsné blízkosti lávky v Najdku. Touto zkratkou ovšem minete celou jižní část okruhu včetně romantického opuštěného lomu Štěnice.
Kontakt: